3. KIVITELEZÉS

 

Miből: valójában költői a kérdés mert túlságosan sok lehetőségünk nincs, akár
              beltéri, akár kültéri díszítőelemekről beszélünk.

       

I. Vakolatból:

Lehet vakolatból húzni az elemeket. Amiket nem tudunk, a helyszínen fölhúzni azokat megöntjük a megfelelő öntőmintába, száradást követően dűbelezéssel, a megfelelő helyre illesztjük, erősítjük őket.

Elnézést kérek, de túl részletesen nem mennék bele ebbe a megoldásba, ugyanis ez egy komoly, összetett, bonyolult és gyönyörű szakma. Nagyobb tisztelettel tartozunk őseinknek, akik ezt a szakmát űzték (esetleg a ma is csinálják) minthogy, ezt itt megpróbálhatnánk pár mondatban elintézni. Én nem ismerek személyesen ilyen Mestert.

 

             régi vila.jpg 


II. Gipszből: Van lehetőség legyártatni a szükséges elemeket gipszből, amivel nagyon szép eredményt lehet elérni.
Véleményem szerint két probléma merül fel kültéri alkalmazásnál: nagyon költséges a beruházás, de ami még veszélyesebb a legkisebb sérülés, vagy akár csak egy hajszálrepedés a védelmet nyújtó festéken, az egész munkát tönkre teheti.

 

III. Polisztirolból:

Polisztirolból készült díszítőelemek sok előnyt élveznek: Mai korunk modern anyagából a polisztirolból készült díszítőelemek, nagyon sok előnyt élveznek az építőipar számos területén.
Elsősorban a hőszigetelés során találkozik az építkező ezzel az anyaggal.

Kétfajta technológiával- expandálással és extrudálással- készült hőszigetelő anyagot ismerünk.

a) Expandálással:Expandálással, formába habosítással készül, ez bogyós szerkezetű, amit nálunk hungarocell néven ismernek a legtöbben. Amit nekünk tudni kell róla: formába habosítással a megfelelő szerszámmal és egy komoly technológiával nagyon szép díszítő elemet készíthetünk ezzel a technológiával. Óvatosan kell bánni a felhasználás helyét illetően, mert nem zárt cellaszerkezetű! Kültéri alkalmazásnál már a gyártásnál egy megfelelő keménységűre kell habosítani, ellenkező esetben hasonlóan képes viselkedni mint a gipsz: sérüléskor vizet felszívni és télen szétfagyni!

 

               59-D csillár 3.jpg

b) Extrudálással:Extrudálással készült díszítő elemek, zárt cellaszerkezetű hab alapanyagot jelent.

Gyártása kétféle módon történhet: az első, hogy a gépből egy menetben formára húzzuk a lécet. A másik lehetőség, hogy tömbökbe habosítunk és egy következő lépésben a tömböket megfelelő mintára vágjuk.

 

 

         14-es.jpg  107-F.jpg

Elnézést kérek, ha úgy tűnik, hogy sokat beszélek erről a témáról, de próbálom csak az alapot érinteni, ill. azt, amit én fontosnak tartok, hogy egy nyelven beszélhessünk.


De most azoknak is kérem a
figyelmét, akik átfutották ezt a bevezetésnek szánt alapismertetést!


Miért?Mert amiről most beszélünk, az keményen zsebre megy! Nem vagyok anyagias, de a pocsékolásnak, felesleges pénzkidobásnak nagyon ellene vagyok és ezt én bevállalom.


Letettük a voksot a polisztirol alapanyagból készült díszítőelemek mellett. Akkor most erről mindent, amit tudni kell! Kérem, feltétlenül alaposan olvassa el az ELEMEK FELRAKÁSA, BEÉPÍTÉSI- TECHNOLÓGIAI JAVASLATOK oldalt!

4.  POLISZTIROL DEKORÁCIÓS ELEMEK:

Előző oldalKövetkező oldal